Jak wybrać biuro rachunkowe do prowadzenia ksiąg?
8 wskazówek

Strona główna » Jak wybrać biuro rachunkowe do prowadzenia ksiąg? 8 wskazówek

Do jednych z ważniejszych elementów prowadzenia firmy należy wybór odpowiedniego biura rachunkowego. Nieścisłości w rozliczeniach mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami, m.in. w postaci mandatów. Stąd też rzetelny wykonawca, który terminowo wywiązuje się ze swoich obowiązków, stanowi ogromną pomoc. Czym jednak kierować się przy wyborze odpowiedniego partnera biznesowego?

1. Kwalifikacje, certyfikaty

Profesjonalne biuro rachunkowe z pewnością może pochwalić się dokumentami potwierdzającymi jakość świadczonych usług. Do podstawowych należy m.in. Licencja Ministra Finansów. I choć od 2014 r. nie jest ona obowiązkowa, wielu księgowych nadal ją posiada. Niektóre podmioty dysponują ponadto certyfikatami wydawanymi przez Centrum Informacji Księgowej.

2. Ukończone szkolenia

Do istotnych czynników wpływających na udaną współpracę należy ciągłe podnoszenie kwalifikacji. Przepisy podatkowe bardzo szybko się zmieniają, co wymusza potrzebę nieustannego dokształcania się. Przed nawiązaniem współpracy można więc zapytać, czy specjalista może pokazać dyplomy z ukończonych szkoleń.

3. Dodatkowe funkcje i tytuły

Warto zwrócić uwagę, czy osoby prowadzące księgi podatkowe pełnią dodatkowe funkcje, np. biegłego rewidenta, członka ACCA (międzynarodowej organizacji specjalizującej się w zakresie zarządzania, finansów, rachunkowości), wykładowcy akademickiego. Takie tytuły potwierdzają bardzo dobre przygotowanie merytoryczne.

4. Ubezpieczenie OC

Nie należy zapominać ponadto o ubezpieczeniu OC. Prowadzenie ksiąg wiąże się bowiem z ogromną odpowiedzialnością finansową i karną. W przypadku ewentualnych błędów popełnionych przez zleceniobiorcę w rozliczeniach z fiskusem, można ubiegać się o odszkodowanie. Należy dowiedzieć się, co dokładnie obejmuje polisa i ile wynosi kwota zabezpieczeń.

5. Ochrona danych osobowych

Biura rachunkowe otrzymują dostęp do newralgicznych informacji, dlatego trzeba ustalić sposób gromadzenia i znakowania dokumentów. Dane mogą być przechowywane w pomieszczeniu, ale coraz więcej osób decyduje się na ich archiwizowanie w systemie elektronicznym.

6. Kontakt z biurem rachunkowym

Do kwestii, o którą trzeba się zatroszczyć, zalicza się też dobry kontakt z księgowym. Specjalista z branży odgrywa niebagatelną rolę. Nierzadko orientuje się w finansach firmy lepiej niż jej właściciel, a współpraca z nim trwa z reguły kilka, a nawet kilkanaście lat. Wykonawca musi być więc osobą godną zaufania, słowną i dokładną. Powinien też sprawnie odpowiadać na zapytania mailowe oraz telefoniczne.

7. Cennik usług

Choć opłaty stanowią istotny czynnik determinujący wybór, nie warto kierować się tylko tym aspektem. Zbyt niskie stawki mogą świadczyć o nieprofesjonalnym podejściu lub mniejszym zakresie usług dodatkowych. Ceny powinny być zbliżone do rynkowych realiów.

8. Opinie klientów

Spośród kluczowych aspektów trzeba wymienić rekomendacje oraz renomę firmy księgowej. Najlepiej skorzystać z porad znajomych przedsiębiorców bądź poprosić usługobiorcę o przedstawienie dotychczasowych referencji.