Do jednych z ważniejszych elementów prowadzenia firmy należy wybór odpowiedniego biura rachunkowego. Nieścisłości w rozliczeniach mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami, m.in. w postaci mandatów. Stąd też rzetelny wykonawca, który terminowo wywiązuje się ze swoich obowiązków, stanowi ogromną pomoc. Czym jednak kierować się przy wyborze odpowiedniego partnera biznesowego?
1. Kwalifikacje, certyfikaty
Profesjonalne biuro rachunkowe z pewnością może pochwalić się dokumentami potwierdzającymi jakość świadczonych usług. Do podstawowych należy m.in. Licencja Ministra Finansów. I choć od 2014 r. nie jest ona obowiązkowa, wielu księgowych nadal ją posiada. Niektóre podmioty dysponują ponadto certyfikatami wydawanymi przez Centrum Informacji Księgowej.
2. Ukończone szkolenia
Do istotnych czynników wpływających na udaną współpracę należy ciągłe podnoszenie kwalifikacji. Przepisy podatkowe bardzo szybko się zmieniają, co wymusza potrzebę nieustannego dokształcania się. Przed nawiązaniem współpracy można więc zapytać, czy specjalista może pokazać dyplomy z ukończonych szkoleń.
3. Dodatkowe funkcje i tytuły
Warto zwrócić uwagę, czy osoby prowadzące księgi podatkowe pełnią dodatkowe funkcje, np. biegłego rewidenta, członka ACCA (międzynarodowej organizacji specjalizującej się w zakresie zarządzania, finansów, rachunkowości), wykładowcy akademickiego. Takie tytuły potwierdzają bardzo dobre przygotowanie merytoryczne.
4. Ubezpieczenie OC
Nie należy zapominać ponadto o ubezpieczeniu OC. Prowadzenie ksiąg wiąże się bowiem z ogromną odpowiedzialnością finansową i karną. W przypadku ewentualnych błędów popełnionych przez zleceniobiorcę w rozliczeniach z fiskusem, można ubiegać się o odszkodowanie. Należy dowiedzieć się, co dokładnie obejmuje polisa i ile wynosi kwota zabezpieczeń.
5. Ochrona danych osobowych
Biura rachunkowe otrzymują dostęp do newralgicznych informacji, dlatego trzeba ustalić sposób gromadzenia i znakowania dokumentów. Dane mogą być przechowywane w pomieszczeniu, ale coraz więcej osób decyduje się na ich archiwizowanie w systemie elektronicznym.
6. Kontakt z biurem rachunkowym
7. Cennik usług
Choć opłaty stanowią istotny czynnik determinujący wybór, nie warto kierować się tylko tym aspektem. Zbyt niskie stawki mogą świadczyć o nieprofesjonalnym podejściu lub mniejszym zakresie usług dodatkowych. Ceny powinny być zbliżone do rynkowych realiów.